Nacházíte se zde: Úvod / historie

z historie NÁPOJŮ

Rok 1999 - genesis v Nápojích

Kapela vznikla na jaře pod jménem Banjoband Nápoje. Lékařská kapela svým předměstským cítěním navazuje na zaniklou kapelu mediků Periferní Chmury. Dalším lokálním inspiračním zdrojem jsou nepochybně vzpomínky  na "Edův klarinet-band" vyhrávající v osmdesátých létech ve smíchovské hospodě Na Čečeličce.

V repertoáru začínající kapely jsou obsaženy klasické jazzové šlágry z různých historických vrstev, některé s autentickými českými texty (Hello, doly, Tra-dá). Dále v českém hospodském stylu nesmí chybět písně trampské, samozřejmě s jazzovou synkopkou. Velmi významné jsou i prvky východní, takže např. spirituál John Brown se zpívá v maďarštině - János Bácsi, nepřehlédnutelné jsou ruské prvky - (Lehko na srdci).

Název Banjoband Nápoje vznikl spontánně podle jména hospodského zařízení „Nápoje“ ve Vrázově ulici čp.6. Zde se aktivisté skupiny a jiné inspirující osobnosti pravidelně scházeli. Zpočátku neorganizovaně muzicírovali, později však tyto aktivity přerostly v poměrně organizované „Nápojové hnutí“. Hospoda již dávno nenese název Nápoje, dnes se jmenuje „U sokolovny“ , ale nesla i jméno "U Othella" a říkávalo se i „U boxera“.  Ke kapele však název Nápoje přirostl a zůstal do dneška, jenom banjo s postupujícími roky vymizelo a tak z banjobandu Nápoje zůstal jen Nápoje band.

 

hospůdka Nápoje

Hospůdka Nápoje, Vrázova 6, Praha 5, Smíchov 
(na snímku z doby, kdy nesla jméno U Othella)

 

protorgana 

Na počátku byla výměna. Jirka dal Honzovi banjo, Honza Jirkovi basu.
Oba obyvatelé Prahy 5 se domluvili, že za pár dní nástroje zvládnou a založí banjoband. A stalo se. Za dva týdny proběhl první Nápojový koncert.

Otthelo

Vrázova 6, Nápoje. Othello točí pivo do oroseného, v lednici předchlazeného půllitru...

 banjoband

"Banjoband" Nápoje v prvním roce hraní (1999):
dnes z tohoto obrazu zůstavá už jako jediný stabilní Hájek s flétnou, vše ostatní je jinak (zleva Kocábka - Lenka Mrázková zpěv, Libor Vinklát kytara, Kříž basa, Soukup má nové banjo).

Destinace: Interiér hospůdky Nápoje /v rohu před vchodem na záchodky, tyto prostory již evidentně přestávají rozvíjejícímu se nápojovému hnutí stačit

 

Rok 2000 - exodus do Ladronky:

Nápojové hnutí se rozrůstá. Skrovné prostory hospůdky U Othella již přestávají stačit. S rozrůstajícím se počtem návštěvníků zvolna roste i počet drobných prohřešků proti provoznímu řádu hospůdky (chůze po stolech, založení drobného ohně apod.) . Proto se celé hnutí stěhuje o kus dál, po Plzeňské třídě do Košíř, do restaurace na Ladronce. Akce si podržely svoji spontánnost ve větším prostoru. Personál je opět maďarský. Do kapelního života stále vstupují nové dechy - trumpeta (Pavel Novák) a pozoun (Pavel Bouda) a kapela prochází novým dixielandovým stadiem, což se odráží na dočasné změně jména Nápoje Traditional. Jirka Kříž se začíná učit na saxofon.

 

 3 hudebníci

Nápoje: 3 hudebníci stále mění svou tvář.

P. Picasso: 3 hudebníci  (vpravo)

3 muzikanti 
 Kocábka

Zpěvačka Lenka Mrázková

(Kocábka - rentgen /zobrazovací metody)

odchází za prací do severních Čech.

 

mrSax

Nápoje Traditional

2001 - Na Hrádek: Kapela po zvládnutí trampské a tradicionální periody se dostává do dalšího pnutí, chuť po úletu a disharmonické léčbě ortodoxních tradicionálních postupů. Děje se tak určitě pod vlivem Křížova saxofonu. Soukup stále méně hraje na banjo a hledá akordy ve svém akordeonu. Kapela se stěhuje do hospody Na Hrádku, kde mají na sále pianino. Přichází pianista Juráš (tč. nadšenec-medik) s neuvěřitelnými barokními prvky. V tomto skleníkovém prostředí Nápoje košatě zrají obsypány přepodivnými hudebními plody. 

Kde je ta basa&banjo?

Kde je ta basa?
Kde je to banjo? 

 

 

Juráš Šrámek

Změna lokálu, nástrojů, stylu, omlazení průměrného věku...

2002 - odmlka: na počátku roku 2002 zastavil rozpuk kapely nečekaný úraz Jirky, který se po odmlce vrací na podium s pozounem a udržuje tak svoji předáckou členskou pozici v Nápojích.

 Jirka

Jirkovy první jistější tony vyšly
z modifikovaného pozounu na podzim 2003

plazíme se na Ladronku

Nový pozoun na trnité cestě za novými obzory

V dalších letech: dochází k dalším výrazným změnám. Na Hrádek začínají docházet tři jazzmani z kapely Confluence, a dávají nám více jazzovou tvář s trubkou, saxofonem a kytarou.
Rok 2005: Hájek se stěhuje do Anglie, ale jeho návraty jsou časté, takže i nadále udržuje svoji předáckou členskou pozici v Nápojích.
2006/2007: Soukup mizí na harmonikářskou misi do Soluně, ale po roční odmlce se vrací obohacen novými zkušenostmi, a udržuje tak svoji předáckou členskou pozici v Nápojích. 

Akce dokumentů

Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?